Home Przyprawy świata Nagietek

Nagietek

by KuchennePrzyprawy.pl

Badania i doświadczenia nad działaniem przeciwnowotworowym ziół,skierowały w ostatnich kilkunastu latach uwagę lekarzy zajmujących się ziołolecznictwem i homeopatią na nagietek lekarski.

Od wieków jest on znany i wysoko ceniony we Francji,a także innych krajach.U nas jest uprawiany w ogródkach,ale występuje tez w stanie dzikim.Kwiaty nagietka są używane także jako przyprawa kuchenna.Dawniej liście jadało się jako jarzynę,a soku ze zmiażdżonych płatków kwiatowych używano do farbowania sera i masła.Własnie płatki maja najsilniejsze działanie lecznicze i to szczególnie te w intensywnym pomarańczowym kolorze.

Z nagietka ulatnia się przenikliwy zapach aromatyczny i żywiczny.Karoteny nagietka i inne węglowodory,np. armodiol przechodzą w przewodzie pokarmowym człowieka w witaminę A i tym tłumaczy się silne działanie nagietka w leczeniu wewnętrznym śluzówek,oczu,krwi,dróg moczowych,mięśni,kości i skóry.Nagietek zawiera również witaminę C oraz inne witaminy z grupy B.Nie wszystkie składniki nagietka rozpuszczają się w wodzie i dlatego stosuje się roztwory w alkoholu(biorąc zazwyczaj wódkę 40 proc.) i w oleju.

Właściwości lecznicze:

Nagietek działa moczopędnie,nieznacznie pobudzająco na akcje serca obniżając ciśnienie krwi poprzez rozszerzanie naczyń obwodowych,rozkurczowo,przeciwnowotworowo,przeciwzapalnie,antyseptycznie i gojąco.

Doskonale leczy rany zewnętrznie,przyspieszając proces ziarninowania i regeneracji naskórka,działa uspakajająco i stymulująco wywołując nieznaczne zwiększenie wydzielania się potu i żółci.Działa cudownie regulująco na stany skurczowe w przewodzie pokarmowym,zapobiegająco na uszkodzenia błony śluzowej żołądka,przeciwszkorbutowo,łagodząco na bóle zębów(używany do smarowania dziąseł).

Stosowany wewnętrznie jest środkiem pomocniczym,m.in. w leczeniu stanów lekowych i depresji,bólów w okresie miesiączkowania,szczególnie u nerwicowych i anemicznych dziewcząt,stanów przekrwiennych wątroby,owrzodzenia żołądka i jelit,nerwobólów reumatycznych,bólów szyi,mięśni i pleców.

Stosowany zewnętrznie pomaga leczyć poważniejsze odmrożenia,oparzenia,uszkodzenia skóry powierzchniowe i głębokie,wrzodzianki i brodawki,stany zapalne gardła,jamy ustnej spojówek(wyciągu w formie kompresu),trądzik,egzemy,opryszczkę itd.

Sposoby użycia:

Do celów wewnętrznych:

Napar.Jedną łyżeczkę deserową kwiatu suszonego wsypać do filiżanki i zalać wrzątkiem,pozostawić na 10 minut aż naciągnie.Wypić taka porcję przed każdym posiłkiem.Przy bólach miesiączkowych pić napar przez tydzień przed przewidzianą menstruacją.

Odwar.Na 1 litr gotującej się wody wsypać 30 g suchych kwiatów i liści.Odstawić i naciągać przez 10 min.Pić 3 szklanki dziennie(taka receptę zalecał prof. Valnet z Paryża w 1972r. swoim pacjentom podejrzanym o zmiany nowotworowe,oczywiście,przy równoległym leczeniu pod kierunkiem specjalistów onkologów).

Napój na uspokojenie bólów miesiączkowania(także recepta Valneta).Wyciąg z kwiatów nagietka 10 g,nalewka z psianki 3 g,z ziemniaka 5 g,z melisy 5 g,syrop owocowy 20 ml.

Nalewka.Najlepiej zamówić ją w aptece homeopatycznej,a stosować po 50 kropli na wodzie dwa razy dziennie.

Do celów zewnętrznych:

Odwar.10 łyżeczek suszonego kwiatu na 1 litr wody.Gotować 10 minut Sporządzić kompres i położyć na ranę oparzeniową,odmrożeniową,ropiejącą,na liszaje,wrzodzianki,trądzik.

Maść.Na wrzody,oparzenia,gotując 45 minut w 300 g wody.Odfiltrować.Dodać 250 g słoniny i gotować aż do wyparowania wody.

Sok.Sporządzić z ziela i kwiatów z dodatkiem wódki w stosunku 4 do 1.To uspokaja stan zapalny błon śluzowych jamy ustnej,zapalenie gardła,ból zębów i migrenę.

Przepis na płukanie gardła przy przewlekłych nieżytach gardła,krtani i przy przewlekłych zapaleniach migdałków:1łyżeczka soli kuchennej + 1 szklanka przegotowanej wody + 10 kropli azucalenu(nagietek + azulan) + 2 krople 10 proc. propolisu + 5 kropli Apis Cpl.Płukać kilka razy dziennie gardło,a także nos w przypadku przewlekłego kataru.

Surowiec nagietka wchodzi w skład mieszanki ziołowej Herbapolu Vagosan. Świeże liście nagietka mogą być dodawane do sałatek.

Nagietek jest bardzo ważnym środkiem leczniczym,stosowanym w homeopatii.Szczególna skuteczność wykazuje jako esencja z ziela zbieranego w okresie kwitnienia lub z samych płatków kwiatowych.Esencja taka jest lepsza od nalewki jodowej i ma silne właściwości antyseptyczne i dezynfekujące.

W byłym ZSRR sporządza się z nagietka preparat przeciwnowotworowy,stosowany w nieoperacyjnych formach raka żołądka.

Czas trwania kuracji nagietkowej powinien ustalić lekarz internista w zależności od stanu zdrowia pacjenta.Stosowanie nagietka pozwala wyleczyć wiele ciężkich chorób i z tego względu będzie doskonałym lekiem także w przyszłości.

nagietek

Może zainteresują Ciebie również....