Home Przyprawy krajowe Tymianek

Słowo tymianek pochodzi od greckiego „thymon”, które oznacza „odważny”. Z tego też względu w czasach starożytnych tymianek uchodził za symbol siły oraz odwagi.

Macierzanka tymianek jest rośliną należącą do rodziny jasnotowatych, a zwyczajowa nazwa to właśnie tymianek pospolity. Roślina pochodzi z regionów Morza Śródziemnego, a uprawiana jest w Europie, Azji oraz Afryce. W Europie Środkowej jej uprawę rozpoczęli benedyktyni.

Jak już wspomnieliśmy, tymianek jest rośliną, która znana była już w starożytności. Egipcjanie używali go do mumifikacji zwłok oraz do kadzideł. Samarytanom służył jako środek bakteriobójczy. W dzisiejszych czasach tymianek stosuje się przede wszystkim jako przyprawę, która najpopularniejsza jest w daniach kuchni francuskiej. Tymianek charakteryzuje się niezwykle silnym aromatem, który nadaje potrawom niepowtarzalny i oryginalny smak. Za owe walory smakowe odpowiedzialny jest przede wszystkim olejek, który zawiera takie składniki jak tymol oraz karwol. Często stosowany jest także w celach leczniczych, głównie z racji tego, że zaobserwowano u niej działanie wykrztuśne, bakteriobójcze oraz grzybobójcze. Najsmaczniejszymi częściami rośliny są liście oraz kwiaty odcięte z łodygi na wysokości 6 – 8 cm od ziemi. Najlepszy czas zbioru to według specjalistów wrzesień oraz kwiecień.

W kuchni używa się zarówno świeżych, jak i suszonych części tymianku pochodzących z roślin uprawnych lub odmian dziko żyjących. Tymianek dodaje się przede wszystkim do mięsnych odwarów, pikantnych sosów, zupy grochowej oraz fasolowej. Jest także znakomitym dodatkiem do cielęciny, wołowiny oraz ryb. Przyprawia się nim bigos, pasztety, różnorodne sery oraz pizzę, dzięki czemu potrawy otrzymują wspaniały smak i aromat.

W Polsce tymianek stał się znany od momentu panowania królowej Bony. Od tej pory wszedł na stałe do zbioru najczęściej używanych przypraw i środków leczniczych. Należy pamiętać, że preparaty zawierające tymianek stosuje się przede wszystkim w niedokrwistości, wewnętrznych krwawieniach, nieżytach żołądka, a także w przypadkach nerwicy wegetatywnej. Patrząc na wszystkie zalety, jakimi charakteryzuje się tymianek, nie można się dziwić, że jest on jedną z najbardziej cenionych roślin, która posiada bardzo szerokie i różnorodne zastosowanie.

tymianek

Może zainteresują Ciebie również....